Żyrandole

Aktualnie przeglądasz 44 produkty z kategorii Żyrandole. Możesz zawęzić tą kategorię, używając filtrów.

1 - 44 z 44 ofert

Lampy pełnią niezwykle istotną rolę w domowej przestrzeni. Ich zadaniem jest nie tylko oświetlenie pokoju. Odpowiednio dobrana lampa może również stać się intrygującym akcentem świetlnym nadającym danemu pomieszczeniu charakter i uwypukla jego zalety. W kontekście domowego oświetlenia bardzo charakterystycznym i ponadczasowym elementem są żyrandole. Pełnią one szereg funkcji, ale przede wszystkim są związane z estetyką. Ich obecność we wnętrzu sprawia, iż przestrzeń zyskuje na szykowności i elegancji. W zależności od wybranego typu żyrandola przestrzeń nabiera określonych walorów.

Aby dokonać wyboru odpowiedniego wariantu należy zapoznać się z szeroką gamą oferowanych w sklepie żyrandoli. Ze względu na to, iż oferują one możliwość zakupu zarówno lamp w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym nasze żyrandole tradycyjne znajdują zastosowanie w każdym typie pomieszczenia. W sklepie PanLampa można odnaleźć mnogość produktów, które cechuje nie tylko doskonała jakość wykonania, która jest gwarantem wielu lat sprawności, ale także precyzją wykonania. Dzięki temu żyrandole sufitowe z naszego sklepu są nie tylko praktyczne, ale także niezawodne.

Żyrandole - tradycyjny element przestrzeni

Warto wiedzieć, iż żyrandol stanowi jeden z najstarszych elementów wykończenia domowego wnętrza. Na przestrzeni wieków ten rodzaj lampy zmieniał się bardzo mocno pod względem wyglądu oraz formy jego zastosowania. Pierwszy żyrandol pojawił się już w średniowieczu, a dokładniej w V wieku. W okresie bizantyjskim stanowił podwieszany pod sufitem ażurowy dysk, zawierający w sobie miejsca na kilkanaście świec. W tamtym czasie można było go spotkać głównie w miejscach sakralnych lub w domach zamożnych mieszkańców. W tym drugim otoczeniu występował w odpowiedniku krzyżowym, wykonanym z żelaza lub drewna. Jak jednak powszechnie wiadomo, żyrandole wiszące były najpopularniejsze w okresie baroku. To wówczas lampy zaczęły cechować się nieregularnością kształtów i bogactwem zdobień. Najbardziej intensywny rozkwit projektów żyrandoli można było zauważyć w rokoko. Wtedy właśnie architekci dodawali do tego rodzaju lamp lustra, kryształy i blaszki miedziane, aby spotęgować wrażenie załamania światła i jego odbicia.

Hit europejskich salonów

Szklane żyrandole zaczęto produkować od 1700 roku a pierwsze elementy konstrukcji lampy wydmuchiwano w zakładach na weneckiej wyspie Murano. To właśnie dlatego współcześnie określa się w ten sposób taki rodzaj oświetlenia. Charakterystycznymi elementami szkła murano jest jego trwałość oraz bardzo eleganckie wzornictwo. Z kolei kryształowe żyrandole do dziś cieszą się takim samym stopniem popularności ze względu na swój ponadczasowy charakter. Jednym z ich największych producentów jest francuska huta szkła Świętej Anny- Baccarat. Żyrandole pokojowe w obu wariantach pojawiały się w różnego rodzaju miejscach, począwszy od wnętrz pałacowych przez domostwa bogatszych kupców i mieszczan.

Wielki powrót żyrandoli

W pewnym momencie żyrandole przestały być tak popularnym elementem wystroju wnętrza. Stało się tak za sprawą pojawienia się elektryczności, w której zjawisko odbijania światła przez szkło czy kryształy straciło na swoim znaczeniu. Na początku XX wieku skupiano się przede wszystkim na rozwoju lamp stojących. Dopiero w okresie powojennym ponowiono zainteresowanie lampami wiszącymi chcąc wykorzystać ich potencjał. W wielu aranżacjach tamtego okresu żyrandole nowoczesne stanowiły główny punkt całego pomieszczenia. Pojawiło się również mnóstwo projektów lampy, zarówno w wydaniu tradycyjnym, przypominającym bizantyjskie jak i nieco bardziej urozmaiconym. Dzięki temu mamy współcześnie możliwość wyboru mnogości wariantów tych pięknych elementów oświetlenia.

Żyrandol - gwarantem ponadczasowości

Ze względu na swoje powiązania z barokiem żyrandole sufitowe kojarzą się przede wszystkim z okresem rokoko, finezyjnych zdobień oraz złota i purpury. W rzeczywistości jednak ten rodzaj lampy może doskonale sprawdzić się zarówno w przestrzeni tradycyjnej jak i nowoczesnej. Żyrandole w doskonały sposób uzupełniają każdy typ wnętrza a dzięki swojej okazałej konstrukcji mogą zwrócić uwagę niejednego gościa. Sklep PanLampa oferuje możliwość zakupu przede wszystkim żyrandoli inspirowanych okresem ich największej świetności - świecznikowych i kryształowych. Ich pojawienie się nad stołem w jadalni czy kanapą w pokoju dziennym doda współcześnie zaaranżowanej przestrzeni nieprzeciętnego klimatu. Z kolei ich współczesne odpowiedniki sprawdzą się w tej roli równie dobrze. Dodatkowo, żyrandole wiszącedoskonale oświetlają przestrzeń, więc w zależności od rodzaju mogą stanowić główny element świetlny lub jedynie oświetlać określone miejsce w pomieszczeniu.

Żyrandole - lampy doskonałej jakości

Żyrandole, które można znaleźć w sklepie PanLampa pochodzą od zaufanych producentów i są wykonane z doskonałej jakości materiałów. Ich konstrukcje są stabilne i bezpieczne, więc z powodzeniem znajdą zastosowanie zarówno w przestrzeni domowej jak i publicznej. Sklep posiada szeroki wybór produktów firmy Nowodvorski, które cechują się wysoką precyzją wykonania. Większość żyrandoli występuje w kilku wariantach barwnych, co pozwala na dobranie idealnego do kolorystyki każdego wnętrza.