Jakie oświetlenie sprawdzi się w małej kuchni?

Jakie oświetlenie sprawdzi się w małej kuchni?

Opublikowano: 16 września, 2021

Oświetlenie do małej kuchni może stanowić duży problem, nie tylko z powodu małej ilości miejsca, ale także jej aranżacji i dobrego doświetlenia. Z drugiej strony, niewielkie kuchnie zdarzają się nie tylko w blokach, ale również w domach jednorodzinnych oraz dwurodzinnych. Większość projektantów skupia się bowiem na salonie i innych pomieszczeniach. W jaki sposób dobrze doświetlić aneks kuchenny i choć wizualnie nieco ją powiększyć?

Najlepsze oświetlenie sufitowe do małej kuchni

Przy małych kuchniach należy dokładnie zadbać o to, by światło rozchodziło się po nich równomiernie. Trzeba się dobrze zastanowić jakie oświetlenie do małej kuchni będzie spełniało ten warunek. Najczęściej polecane są klasyczne plafony, modne spoty oraz minimalistyczne oczka sufitowe. Nie zawsze jest jednak miejsce na podwieszany sufit. Nic straconego. Na rynku znaleźć można również spoty natynkowe, które z łatwością można zamontować na ścianie.

Jak doświetlić blat w małej kuchni?

Blat kuchenny jest szczególnym miejscem, na którym dzieje się bardzo dużo. Ciągłe krojenie, mieszanie oraz inne czynności związane z gotowaniem wymagają dobrego światła. Dobrym pomysłem mogą być lampy nad stół do kuchni. Dzięki nim doskonale widoczne będą wszystkie rzeczy, które trzeba przygotować do obiadu. Jest to szczególnie ważne przy wbijaniu jajek (czy gdzieś nie została jakaś mała skorupka?), obieraniu warzyw (czy nie został jakiś kawałek skórki?) czy mieszaniu (czy masa jest już jednolita i nie ma żadnych grudek?). Oświetlenie do małej kuchni także powinno uwzględniać takie aspekty prac kuchennych. Dla wygody gotowania oraz z dbałości o wzrok.

Wybór odpowiednich lamp

Aby zdecydować, jakie oświetlenie do małej kuchnie spełni swoje zadanie najlepiej, należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami. Jednym z nich jest funkcjonalność. Kuchnia jest pomieszczeniem głównie użytkowym, w którym przygotowuje się różne potrawy lub picie. Poza tym raczej rzadko przebywa się w tym pomieszczeniu. Dlatego też oświetlenie w kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne i pomagać w komfortowym wykonywaniu prac.

Z drugiej strony, każde pomieszczenie w domu powinno być estetyczne. W końcu nikt nie czerpie przyjemności z przebywania w obskurnych i zaniedbanych miejscach. Dlatego drugi, bardzo istotny aspekt, to wygląd i wystrój kuchni. Warto zadbać, by odpowiadał on charakterowi właściciela i wpisywał się w ogólny styl całego domu.

Estetyka oświetlenia w małych kuchniach

Przy wyborze odpowiedniej lampy do kuchni warto kierować się najpierw stylem oraz wyglądem z tego prostego powodu, że odpowiednie parametry techniczne znaleźć można w każdym dziale lamp. Czy lepsze będzie proste, minimalistyczne, czy też przeciwnie, dekoracyjne oświetlenie do małej kuchni? Wiele w tym aspekcie zależy od właściciela domu. Jedne osoby szaleją za oczkami sufitowymi, idealnymi do nowoczesnych, minimalistycznych wystrojów. Inni zdecydują się na bardziej tradycyjne lampy z abażurem do kuchni. Oba rozwiązania mogą dać bardzo dobre efekty wizualne.

Wygoda i czystość również jest ważna

Wybierając swoją lampę do kuchni, należy pamiętać też o wygodzie i czystości. Aby zrozumieć ten aspekt, wystarczy zastanowić się, jakie czynności wykonywane są w kuchni:

 • smażenie na oleju,
 • gotowanie i wytwarzanie pary wodnej,
 • mieszanie różnych składników, które czasem pryskają na boki,
 • ubijanie jajek,
 • mycie naczyń w zlewie.

Wszystkie te czynności mogą generować dodatkowy bałagan, a także w taki lub inny sposób odkładać się na lampach. Warto pomyśleć, jakie oświetlenie do małej kuchni będzie łatwe w czyszczeniu, aby wspomniane wyżej prace nie wymuszały częstego zdejmowania kloszy i dokładnego ich mycia. Może odpowiedzią są lampy punktowe do kuchni? Może oczka sufitowe? A może lepiej zastanowić się, w jakim miejscu lampy będą najlepiej osłonięte przed brudem?

Kilka ciekawych sztuczek

Oświetlenie do małej kuchni nie musi się ograniczać tylko do kwestii doświetlenia. Światło może zmienić dużo więcej w aspekcie wyglądu kuchni. Warto znać kilka ciekawych sztuczek, które pozwolą ulepszyć kuchnię i nadać jej nowy, lepszy wygląd.

Jaka temperatura światła najlepiej sprawdzi się w małej kuchni?

Gdy spojrzy się na ofertę sklepów z lampami, łatwo zauważyć można, że poszczególne modele różnią się między innymi także temperaturą barwy. W ogólności wyróżnić można trzy podstawowe kategorie:

 • oświetlenie ciepłe,
 • oświetlenie neutralne,
 • oświetlenie chłodne.

Jakie oświetlenie do małej kuchni będzie najlepiej pasować? Jeśli domownicy spędzają w niej dużo czasu, lepsze są ciepłe, żółtawe barwy. Daje ona przytulną atmosferę i pomaga w relaksowaniu się. Neutralne barwy przypominają naturalne światło słoneczne, natomiast zimne barwy pozwalają optycznie zwiększyć powierzchnię małej kuchni.

Jak powiększyć kuchnię optycznie?

Stosowanie zimnych barw nie jest jedyną formą powiększania optycznie powierzchni. Oświetlenie do małej kuchni często robione jest tak, by powierzchnia pomieszczenia wydawała się jak największa. Przy długich i wąskich kuchniach doskonałe efekty mogą dać taśmy LED powieszone wzdłuż dłuższej ściany. Znakomicie powiększają one wizualnie przestrzeń kuchenną. Na plus działają również dobrze rozmieszczone kinkiety w połączeniu z obrazami oraz lustrami.

Przyjazne oświetlenie małej kuchni

Dobrze zaprojektowanie oświetlenie małej kuchni pełni kilka bardzo istotnych funkcji:

 • doświetla dokładnie całą kuchnię, równomiernie rozprowadzając światło w całym pomieszczeniu,
 • jest w pełni funkcjonalne i łatwo się czyści z ewentualnych zabrudzeń i tłuszczu,
 • pełni funkcję dekoracyjną i uzupełnia styl całego domu,
 • za pomocą barwy światła pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników,
 • może wizualnie powiększać przestrzeń kuchenną.

Aby wybrane lampy kuchenne dobrze wypełniały wspomniane zadania, należy starannie dobrać odpowiednie ich parametry i zastanowić się nad ogólną koncepcją oświetlenia malej kuchni.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: