Kinkiety

Aktualnie przeglądasz 412 produkty z kategorii Kinkiety. Możesz zawęzić tą kategorię, używając filtrów.

1 - 48 z 412 ofert


Oczywistym jest stwierdzenie, iż oświetlenie odgrywa istotną rolę w domowym asortymencie. Obecność wszelkiego rodzaju lamp pozwala nie tylko na bezpieczne poruszanie się i wykonywanie przeróżnych zadań w pomieszczeniach w późnych godzinach wieczornych czy nocnych. Współczesne lampy pełnią także funkcje dekoracyjne, których zastosowanie może dowolnie wymodelować przestrzeń oraz budować jego nastrój i atmosferę w nim panującą. Dotyczy to zarówno przestrzeni prywatnej jak i użytkowej. Omawiane w niniejszym artykule kinkiety pełnią niezwykle istotną funkcję w kontekście świetlnego dopełnienia pomieszczenia. Warto poznać ich historię oraz ich rodzaje, celem dokonania odpowiedniego wyboru podczas zakupu elementów oświetlenia przeznaczonych do określonego pokoju.

Kinkiety - francuski wynalazek

Polskie nazewnictwo ,,kinkietów" pochodzi od francuskiego słowa ,,quinquet", które określa lampę przeznaczoną do powieszenia na ścianie. Drugim źródłosłowem jest nazwisko francuskiego aptekarza Antoine’a Quinqueta, który w drugiej połowie XVIII wieku postanowił udoskonalić popularną w tamtym okresie lampę olejową. To właśnie w efekcie jego pracy powstały kultowe kinkiety ścienne, stanowiące dziś jedne z najbardziej oczywistych rodzajów lamp dostępnych na rynku. Opracowana przez projektanta lampa zawierała boczny zbiornik paliwa a także dużo bardziej wydajny palnik, dzięki czemu podniosły się jej walory użytkowe. W połączeniu z solidną konstrukcją oraz długą pracą urządzenia, kinkiety sufitowe stworzone przez aptekarza stanowiły doskonałą alternatywę dla powszechnych w XVIII wieku lamp oliwowych. Wkrótce ich konstruktor zaczął je więc produkować na szerszą skalę. Zanim jednak to nastąpiło oficjalnie zaprezentował swoje kinkiety na premierze Wesela Figara 23 maja 1784 roku w teatrze Comedie Francaise. Charakterystyczne lampy Quinqueta oświetlały wówczas całą scenę. Nie minęło wiele czasu a lampy kinkiety stały się bardzo pożądanym rodzajem oświetlenia, szczególnie w miejscach stawiających na niebanalny efekt wizualny. Znalazły zastosowanie również w pomieszczeniach z niskim stropem, a także były montowane na ścianach korytarzy.

Jak zmieniały się kinkiety?

Historia współczesnych kinkietów jest równie interesująca co innych rozwiązań oświetlenia przestrzeni. Kinkiety miały stanowić konkurencje dla ręcznie montowanych uchwytów na ścianach, w których umieszczano, wpierw pochodnie i kaganki, a na końcu świece. Niepozorne lampy stanowiły z początku element dekoracyjny, zaś ich funkcje świetlne miały stanowić dopełnienie dla głównego punktu światła np. żyrandola. Miały przede wszystkim za zadanie budować nastrój w pomieszczeniu. Kinkiety ścienne w XVIII wieku były ozdabiane zgodnie z panującą ówcześnie stylistyką, zaś w późniejszym czasie ubogacano je także o tak zwane reflektory - wklęsłe i wypolerowane tarcze, które miały multiplikować blask emitowany przez umieszczone w lampach świece.

Ponadczasowe piękno i wszechstronne zastosowanie

Współczesne kinkiety sufitowe sprawdzają się w różnego rodzaju przestrzeniach i pełnią szereg funkcji. Znaleźć je można zarówno w hotelach, restauracjach czy na salach bankietowych, ale także w pomieszczeniach biurowych czy na ścianach kuchennych czy w salonie. Są również idealnym sposobem na oświetlenie łazienki czy pomieszczeń z niskim sufitem. Sprawdzają się także doskonale jako lampka do czytania, działając równie skutecznie jak lampa stojąca. W kontekście oświetlenia łazienki kinkiety najczęściej montuje się nad lustrem lub po obu stronach tafli. Oprócz funkcji świetlnych, kinkiety mogą optycznie poszerzyć przestrzeń, szczególnie w wąskich korytarzach. W takich przypadkach nie tylko zastępują niepraktyczne w takich przestrzeniach oświetlenie sufitowe, ale także stanowią drogowskaz dla osoby poruszającej się po niej.

Poznaj zalety kinkietów

Ten rodzaj oświetlenia wybiera się przede wszystkim podczas poszukiwania dodatkowego źródła światła w pomieszczeniu lub w przestrzeni obok budynku. Kinkiety stanowią także doskonałe rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń oraz pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjną. W zależności od wybranego modelu kinkiet może idealnie wpasować się w otoczenie i stać się tym samym niewidocznym, ale także stanowić charakterystyczny i przyciągający uwagę element wnętrza. Niektóre kinkiety pozwalają także na regulacje nie tylko stopnia oświetlenia, ale także jego kierunki, co powoduje mnogość zastosowań tej niewielkiej lampy.

Wysokiej jakości kinkiety

Sklep PanLampa oferuje możliwość zakupu doskonałej jakości kinkietów ściennych przeznaczonych zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i tradycyjnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak istotnym jest dobór odpowiedniego typu oświetlenia nie tylko w pokojach, ale także na zewnątrz. W związku z tym lampy kinkiety od PanLampa.pl występują w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształtach po to, aby móc dobrać model idealny do przeznaczonej przestrzeni. Kinkiety Nowodvorski, które można znaleźć na stronie sklepu cechuje przede wszystkim precyzja wykonania oraz wysoka jakość materiałów, dzięki czemu lampy sufitowe od producenta działają wydajnie i sprawnie przez wiele lat. W szerokiej ofercie można odnaleźć kinkiety przeznaczone do czytania, delikatnego i mocnego rozświetlenia ściany a także te przeznaczone do montażu zewnętrznego.