Jak dobrać oświetlenie do stylizacji wnętrza? Światło w nowoczesnej i w klasycznej aranżacji wnętrz

Jak dobrać oświetlenie do stylizacji wnętrza? Światło w nowoczesnej i w klasycznej aranżacji wnętrz

Opublikowano: 10 września, 2021

Styl skandynawski, minimalizm, funkcjonalizm, styl loftowy, styl industrialny, boho... - w nowoczesnej aranżacji wnętrz występuje wiele stylów, które różnią się nie tylko doborem mebli i dekoracji. Równie ważny jest dobór lamp, opraw oświetlenia i natężenia światła. Każde nowoczesny styl wystroju mieszkania stosuje inne sposoby na to, jak dobrać oświetlenie do wnętrza. To, jak dobrać oświetlenie do stylizacji wnętrza ważne jest równie w stylach tradycyjnych. Należą to nich styl retro, styl rustykalny i prowansalski oraz style glamour i vintage. Cenią one bogato dekorowane lampy i abażury, w tym klasyczne żyrandole.

Oświetlenie w stylu minimalistycznym i loftowym. Jak wybrać oświetlenie do stylizacji najnowocześniejszych wnętrz?

W stylu minimalistycznym stawia się na prostotę form lamp i abażurów. Unika się jakichkolwiek ornamentów, wybierając formy geometryczne. Nie unika się jednak zaokrągleń - typową formą minimalistyczną jest prosta, biała lampa kulista. Najlepiej sprawdza się przy tym silne oświetlenie punktowe. Otwarte, rozległe przestrzenie minimalistycznych domów wymagają nie tylko intymnego oświetlenia bocznego, ale też silnych centralnych źródeł światła.

W minimalizmie oświetleniem centralnym nie może być jednak klasyczny żyrandol. Do tego stylu pasuje centralne oświetlenie rzędowe, np. w postaci długich, szklanych kurtyn złożonych z lamp w formie transparentnych tub. Bardzo ograniczona jest kolorystyka lamp minimalistycznych: stosuje się przede wszystkim lampy białe, czarne, szare i grafitowe. Mogą być one wykonane z dowolnych materiałów - ceramiki, kamienia, tworzyw sztucznych i lakierowanego drewna.

Wnętrza loftowe, industrialne i postindustrialne nawiązują do oświetlenia przemysłowego. To, jak dobrać oświetlenie do wnętrza loftu wymaga więc eksponowania elementów technicznych - nie tylko widocznych żarówek, ale także kabli i sznurów. Stosuje się bardzo silne źródła światła w postaci jednolitych, pozbawionych jakichkolwiek ozdób świetlówek. Chętnie eksponuje się techniczne piękno źródeł oświetlenia i prostotę form. Do stylu loftowego doskonale pasują niezwykle modne szare lampy, w tym zwłaszcza betonowe lampy sufitowe.

Światło w stylu skandynawskim. Naturalność, prostota i zróżnicowanie źródeł światła

Spośród wszystkich nowoczesnych stylów w aranżacji wnętrz, największe znaczenie światło odgrywa w stylu skandynawskim. Wiąże się to z samą przyrodą Skandynawii - to, jak dobrać oświetlenie do stylizacji wnętrza skandynawskiego określa sama natura. W chłodnych porach roku na dalekiej północy Europy występują długie i ponure noce - na niektórych obszarach Skandynawii zimą trwa nawet noc polarna. Naturalność form, prostota i funkcjonalność to główne cechy skandynawskiego wzornictwa - w tym także wzornictwa lamp.

W stylu skandynawskim, w odróżnieniu od innych nowoczesnych stylów w wystroju wnętrz, nie unika się naturalnych materiałów - częste są w nim klosze i abażury z drewna i papieru. Obok wzornictwa funkcjonalistycznego, pozbawionego ozdób, nawiązuje się też do motywów ludowych. Szczególnie interesujące jest wzornictwo norweskie, w którym stosuje się w projektowaniu lam oryginalne połączenie miedzi i naturalnego kryształu. W całym wzornictwie skandynawskim chętnie stosuje się lampy z kryształkami, które raczej nie pasują do minimalizmu i stylu loftowego. Ciekawy jest także dobór materiałów we wzornictwie islandzkim, w którym spotyka się abażury ze skóry, naturalnego wydrążonego kamienia, a nawet z suszonego mchu.

W stylu skandynawskim szczególnie ważne jest urozmaicenie źródeł światła i regulacja jego natężenia. Popularne są więc tak lampy centralne, jak i boczne. Konieczne jest zastosowanie ciepłego, intymnego światła, które pada z wielu punktów pomieszczenia. Często stosuje się dające przytłumione światło, które dają ozdobne żarówki w metalowych oprawach - w połączeniu z dużymi reflektorami, które stanowią źródło silnego oświetlenia centralnego.

Klasyczne oświetlenie w stylu retro i vintage

W stylu retro i vintage najlepiej sprawdzają się lampy i abażury klasyczne - np. z kolorowego szkła lub białej ceramiki. Kolorowe szkło nawiązuje do wzornictwa secesji i art deco.

Lampy vintage i lampy rustykalne cechują bogata dekoracja i złożone formy pozbawione linii prostych. Często naśladują one dawne lampy uliczne, w modzie jest również wzornictwo nawiązujące do staroświeckich lamp naftowych. Żarówki w lampach retro powinny świecić ciepłym, żółtym światłem. Styl vintage nawiązuje także do późniejszego wzornictwa, z lat 60. i 70., kiedy lubiano zwłaszcza kolorowe wzory abstrakcyjne, geometryczne. Klosze nawiązywały wtedy często do obrazów znanych malarzy, którzy byli przedstawicielami abstrakcjonizmu. Chętnie stosowano przy tym abażury z tworzyw sztucznych.

To, jak dobrać oświetlenie do stylizacji wnętrza retro zależy więc od stylistyki konkretnej epoki historycznej, do której chcemy nawiązać. We wnętrzach w stylu klasycystycznym i empire sprawdzą się lampy marmurowe oraz klosze z alabastru - półprzezroczystego białego kamienia. We wnętrzach w stylu barokowym i pałacowym lepsze będą duże, klasyczne żyrandole, zwłaszcza takie, w których stosuje się żarówki w kształcie świec. Do najpiękniejszych należą lampy secesyjne, wyjątkowo barwne, nawiązujące do arcydzieł malarstwa. Malowane lampy secesyjne uważane są za jedne z największych arcydzieł sztuki dekoracyjnej i użytkowej.

Światło w stylu glamour i boho. Jak dobrać oświetlenie do bogato dekorowanych wnętrz

Styl glamour cechuje przepych, bogactwo form, zamiłowanie do blasku i luksusu. W stylu tym stosujemy więc chętnie światło kolorowe. Najlepiej sprawdzają się przy tym jaskrawe czerwienie i nasycone fiolety.

W żadnym wnętrzu nie może jednak zabraknąć światła białego - w stylu glamour szczególnie ważna jest jego oprawa. Doskonale sprawdzą się połyskujące abażury, w tym zwłaszcza bogato dekorowane złote lampy. Blask złota to jeden z ulubionych motywów dekoracyjnych ceniących przepych wnętrz glamour. Stosuje się także oświetlenie typu dyskotekowego oraz dekoracyjne światło laserowe i fluorescencyjne. Warto wybrać także lampy imitujące neony.

Bogate dekoracje ceni również styl boho - są one jednak bardzo odmienne. Stawia się tu na śmiałe łączenie różnych materiałów i pozornie niepasujących do siebie elementów z wielu kultur i epok historycznych. Ważna jest również ekologia i nawiązania do natury. W stylu boho warto więc wybrać lampy z motywami ludowymi, orientalnymi i egzotycznymi, a także abażury ze słomy, zdobione np. suszonymi kwiatami i owocami.

Jakość oświetlenia w każdym stylu wystroju wnętrz

Styl lamp i abażurów, ich ilość oraz rodzaj światła musi być spójny z wybraną stylistyką dekoracji mieszkania. To, jak dobrać oświetlenie do stylistyki wnętrza zależy więc od konkretnego stylu - niezmienną zasadą jest jednak wysoka jakość materiałów i interesujący projekt lamp. W każdym stylu światło jest istotne, a lampy, żyrandole i klosze należą do najważniejszych elementów dekoracyjnych. Ich prawidłowy dobór wpływa więc silnie na to, jak spójna i udana jest stylistyka wystroju mieszkania rozumiana jako całość.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: