Aktualnie przeglądasz 63 produkty z kategorii Lampy do kuchni. Możesz zawęzić tą kategorię, używając filtrów.
Aranżacja wnętrza wymaga nietuzinkowego zmysłu estetycznego i dużej wyobraźni przestrzennej. Szczególnie kłopotliwym pomieszczeniem pod względem dobrania wystroju okazuje się kuchnia. Wynika to z faktu, iż jej decydującą cechą jest funkcjonalność. W kuchni przygotowujemy posiłki i wykonujemy inne czynności - jak na przykład zmywanie naczyń. Odpowiednie oświetlenie jest zatem kluczowe w tej przestrzeni. Czym jednak właściwie jest owa funkcjonalność w przypadku lamp do kuchni?
W każdej przestrzeni oświetlenie ma dwie strony - funkcjonalną i estetyczną. Proporcje pomiędzy tymi dwoma cechami uzależnione są od indywidualnego charakteru pomieszczenia. Oświetlenie do kuchni w zdecydowanej większości powinno stanowić funkcjonalne rozwiązanie. O tym z kolei decyduje przede wszystkim intensywność i rodzaj emitowanego światła. Lampa w kuchni powinna dostarczać ilość światła zapewniającą dobrą widoczność.
W pomieszczeniu kuchennym dobra widoczność jest kluczowa - w przeciwnym wypadku możemy narazić się na nieszczęśliwe wypadki jak zacięcie nożem czy oparzenie o piekarnik. Barwa światła emitowanego przez lampy do kuchni ma z kolei wpływ na stan naszego wzroku. Najmniej wycieńczające dla oczu okazuje się światło białe. W następnej kolejności będzie to światło żółte.
W przypadku oświetlenia do kuchni najważniejsza jest funkcjonalność. Nie możemy jednak zapominać o estetycznym aspekcie pomieszczenia. Jeśli bowiem lampa w kuchni nie będzie pasować do jej aranżacji, będziemy się czuli w niej po prostu źle - a nie taki jest przecież cel komponowania wystroju wnętrza. Skoro tego rodzaju przedsięwzięcie kosztowało nas tyle wysiłku - zróbmy wszystko, aby estetyka kuchni była spójna.
W przypadku współczesnych aranżacji najlepiej sprawdzają się proste, neutralne rozwiązania. Najlepsze będą lampy do kuchni oparte na nieinwazyjnych, geometrycznych kształtach. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybieranie oświetlenia kuchennego w neutralnej kolorystyce. Decydując się na takie wyjście, mamy pewność, że lampy nie będą “gryzły się” z barwami, które wybraliśmy do wykończenia kuchni.
Wbrew pozorom, trudniejsze pod względem aranżacji oświetlenia okazują się wystroje w klasycznym stylu. Znajduje się w nich wiele drewnianych elementów, które nadają pomieszczeniu ciepły charakter i tworzą poczucie wygody. Lampy do kuchni muszą wpisywać się w tę konwencję - zatem użycie oświetlenia stworzonego na bazie kształtów geometrycznych może wydawać się zbyt surowe. Zamiast tego wybierzmy oświetlenie do kuchni wykonane ze szkła lub ceramiki.
Jeśli chodzi o barwę światła, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się nieco cieplejsze barwy. Biel jest co prawda zdrowsza dla oczu, jednak użycie jej cieplejszego wariantu lub wprowadzenie bardzo jasnej żółci da znacznie lepszy efekt estetyczny. Dodatkowo - taka kolorystyka światła podkreśli naturalny charakter pomieszczenia, dzięki czemu będziemy się w nim czuli bardziej komfortowo, a przygotowywanie posiłków będzie stanowić dla nas czystą przyjemność.
Najczęstszymi wyborami podczas doboru oświetlenia do kuchni jest karnisz lub lampa wisząca. Zarówno jedno, jak i drugie ma swoje zalety. Jednak w przypadku większości pomieszczeń kuchennych lepszym rozwiązaniem będą lampy wiszące. Emituje ona większą ilość światła, dzięki czemu zapewnia odpowiednie warunki do pracy bez względu na rozmiary pomieszczenia. Zazwyczaj również pod względem estetycznym lepiej się komponuje z wystrojem wnętrza.
Karnisze będą dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy oświetlenia o niewielkich rozmiarach. Prawdopodobnie jeden karnisz i tak nie będzie wystarczający - uwzględnijmy więc konieczność zakupu kilku z nich. Taka lampa może służyć również jako dodatkowe źródło światła - na przykład w środku nocy, kiedy budzimy się i idziemy do kuchni, aby napić się wody, i nie chcemy zapalać mocniejszego światła, żeby nie wybudzić się całkowicie z sennego stanu.
Lampą do kuchni, która zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, jest tuba naścienna. Stanowi ona swoiste połączenie karnisza (ze względu na umiejscowienie) i lampy wiszącej (pod kątem ilości emitowanego światła). Figurą, na której opierają się tuby naścienne, jest walec. Jako oświetlenie w kuchni zrealizowanej w nowoczesnym duchu sprawdza się wręcz doskonale. Nie ingeruje w przestrzeń, a emitowane światło pochodzi wyraźnie z jednego punktu. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni może skutecznie rozświetlić nawet największe pomieszczenie. Ponadto, możemy umieścić ich kilka w dowolnych miejscach, chcąc zwrócić uwagę na poszczególne elementy wystroju. Tego rodzaju lampa do kuchni stanowi wyjątkowo interesujące połączenie funkcjonalnej i estetycznej strony oświetlenia kuchennego.