Jakie wybrać oświetlenie do salonu z kuchnią?

Jakie wybrać oświetlenie do salonu z kuchnią?

Opublikowano: 13 września, 2021

Połączenie kuchni z salonem to niezwykle nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, które pozwala efektywnie rozplanować dostępną przestrzeń. Aranżując wyspę kuchenną czy szukając niezbędnych mebli, warto również pomyśleć o zapewnieniu właściwego oświetlenia w pomieszczeniu. To właśnie ten czynnik ma bowiem duże znaczenie dla funkcjonalności i wygody całego mieszkania. Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią okaże się więc najlepsze?

Oświetlenie do salonu z kuchnią - od czego zacząć?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do salonu z kuchnią należy przede wszystkim uwzględnić warunki, jakie panują w danym pomieszczeniu. Oczywiście istotny okaże się metraż wnętrza, ponieważ dostęp do światła przy mniejszym aneksie kuchennym będzie wyglądał całkiem inaczej, niż w przypadku większej wyspy. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia nasłonecznienia. W przestrzeni z dużymi, przestronnymi oknami wychodzącymi na wschód można spokojnie zrezygnować z dodatkowego oświetlenia. Z kolei salony z aneksem wyposażone w przeciętne okna skierowane na północ, z pewnością będą wymagać wspomagających źródeł światła. Koniecznie trzeba też pamiętać, że oświetlenie ma duży wpływ nie tylko na użytkowanie mieszkania, ale także jego estetykę. Zastosowana paleta kolorów, kształt mebli, a nawet charakter wnętrza może zostać przytłoczony niepoprawnie dobranym oświetleniem, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić tej kwestii nieco więcej uwagi.

Salon z aneksem kuchennym - oświetlenie centralne

Centralne oświetlenie do salonu z kuchniąstanowi główne źródło światła w pomieszczeniu. Powinno więc doskonale oświetlać zarówno stół czy blaty kuchenne, jak i kanapę bądź fotel w salonie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okaże się zastosowanie plafonów sufitowych albo oświetlenia punktowego. Zarówno jedna i druga opcja zapewnia precyzyjną kontrolę oświetlenia. Mniejsze lampki wpuszczone w sufit dają dość rozproszone światło, dzięki czemu większość wnętrza zostaje prawidłowo doświetlona. Pozostałą przestrzeń, warto oświetlić dekoracyjnymi lampkami stołowymi lub wiszącymi, dopasowanymi do aranżacji całego pomieszczenia. Przy mniejszym metrażu można jednak pokusić się o wpuszczenie jednego, dłuższego przewodu w centralnej części wnętrza oraz umieszczenie dodatkowych źródeł światła w postaci żyrandoli albo lamp sufitowych. Sprawdź, jakie lampy do kuchni dostępne są w naszej ofercie!

Efektywne oświetlenie kuchni otwartej - lampki LED

W salonie z otwartą kuchnią świetnie sprawdzają się diody LED. Tego typu oświetlenie można bowiem zamontować na conajmniej kilka sposobów. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie podszafkowe, które skutecznie podświetla aneks kuchenny w długie, zimowe wieczory. Dobrą alternatywę stanowią również pojedyncze oczka umieszczane bezpośrednio w meblach kuchennych. Coraz więcej osób decyduje się także na LED-owe oświetlenie wewnątrz szafek, zintegrowane z mechanizmem otwierania. Takie rozwiązanie znacząco ułatwi codzienne korzystanie z kuchni i przygotowywanie posiłków po zmroku. Z pewnością dużą zaletą listw LED-owych okaże się dowolność wyboru intensywności i barwy oświetlenia, dzięki czemu można podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia. Ponadto diody LED pobierają nieco mniej prądu, niż tradycyjne żarówki, nie nagrzewają się, a także nadają się do stosowania w każdym rodzaju lamp.

Kinkiety kuchenne i listwy linkowe dla lepszego oświetlenia kuchni

Podstawowe oświetlenie okaże się jednak niewystarczające dla kuchni o większym metrażu. W takiej sytuacji koniecznie trzeba więc zadbać o dodatkowe źródła światła. Doskonale w tej roli spełnią się kinkiety do kuchni. Można je zainstalować bezpośrednio w obrębie aneksu kuchennego lub na pograniczu salonu i kuchni. Dodatkowo modele z ruchomą oprawą pozwolą skierować światło dokładnie na miejsce, w którym w danym momencie wykonujemy prace. Podobną funkcję posiadają również listwy linkowe. Takie oświetlenie idealnie sprawdza się w pomieszczeniach wymagających jasnego światła o intensywności podobnej do światła dziennego. Warto zauważyć, że lampy na liniach można dowolnie przesuwać według indywidualnych potrzeb oraz swobodnie kierować kątem padania ich światła. Zarówno kinkiety ścienne, jak i listwy linkowe znakomicie oświetlą większe pomieszczenia i mniejsze aneksy kuchenne.

Rozproszone światło do salonu

Oświetlenie salonu może być przedłużeniem rozwiązań stosowanych w części kuchennej lub stanowić całkiem odrębne źródło światła. W odróżnieniu od kuchni, tutaj o wiele lepiej sprawdzi się oświetlenie dekoracyjne. Lampy do salonu dające rozproszone światło nadają wnętrzu przytulnego, łagodnego światła, kojarzącego się z ciepłem domowego ogniska. Do aranżacji danego salonu można więc dobrać pojedynczy, duży żyrandol o ciekawym designu bądź pokusić się o rozmieszczenie kilku stylowych lamp stołowych. Bardziej nowoczesne wnętrza świetnie doświetlą diody LED, oprawy zamontowane we wnękach, szafki z podświetlanymi frontami, a także oświetlenie zainstalowane w suficie podwieszanym. Z kolei listwy na ścianach mogą stać się funkcjonalną alternatywą lampek do czytania. Należy zdawać sobie sprawę, że w salonie nie trzeba, aż tak dużej uwagi przywiązywać do oświetlenia punktowego. Rozproszone światło wywodzące się z eleganckich lamp wiszących, czy fantazyjnego oświetlenia sufitowego równie skutecznie doświetli pomieszczenie, jednocześnie nadając przestrzeni bardziej nastrojowego, romantycznego charakteru.

Oświetlenie do salonu z kuchnią musi więc być w jak największym stopniu funkcjonalne, ale nie powinno przy tym tracić aspektu dekoracyjnego, zwłaszcza w części salonowej. Dobrze jest również zadbać o spójność całej aranżacji, wybierając kinkiety czy listwy utrzymane w tej samej stylistyce dla aneksu kuchennego i salonu. O ile w kuchni bardziej praktyczne okażą się punktowe źródła światła, o tyle w salonie można pokusić się o zastosowanie dekoracyjnych lamp lub żyrandoli. Dzięki temu uzyskamy wyjątkowo harmonijną aranżację, w której korzystanie z salonu będzie wygodne, a część z aneksem kuchennym zostanie niezwykle praktycznie doświetlona.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: