Jak wybrać oświetlenie nad wyspę w kuchni?

Jak wybrać oświetlenie nad wyspę w kuchni?

Opublikowano: 7 września, 2021

Wybór kuchennego oświetlenia jest ważny ze względów funkcjonalnych oraz dekoracyjnych. Zazwyczaj jedno źródło światła to za mało, dlatego trzeba zaprojektować kilka niezależnych punktów. Jednym z najważniejszych miejsc, które muszą być jasne bez względu na pogodę za oknem czy porę dnia jest wyspa. To na niej przygotowywane są posiłki, a czasem też serwowane przekąski. Rodzi się zatem pytanie – co wybrać?

Kupujący mają dostęp do wielu lamp różniących się stylem, kolorem oraz rozmiarem. Niektórzy decydują się na dekoracyjne żyrandole w stylu glamour, a inni preferują minimalizm. Dzisiaj szczególnie istotne jest skupienie się na aspektach wizualnych, bo kuchnie są łączone z salonami i tworzą z nimi jedną, spójną aranżację. Dlatego przy zakupie opraw weź pod uwagę również pokój dzienny, jego klimat oraz zainstalowane oprawy.

Dopasuj lampę do stylu wnętrza

To ważna zasada, którą warto się kierować, aby zachować spójność w wystroju pomieszczenia. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wszystko do siebie pasowało, postaw na lampę kolorem, formą i stylem zbliżoną do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Np. jeżeli pomieszczenie ma industrialny charakter, to świetnym wyborem okaże się goła żarówka Edisona wisząca na długim kablu. Z kolei do wnętrza glamour najlepsza będzie lampa dekoracyjna, ze złotymi elementami. Kluczowe jest, aby nie mieszać stylów – chyba, że robisz to w pełni świadomie i kontrast jest przemyślany.

Jedna, dwie, a może trzy?

Liczba lamp także wymaga przemyślenia i to już na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej. Nad wyspą możesz powiesić tylko jedną większą oprawę albo kilka mniejszych np. trzy – każdą na innej wysokości. Popularnym wyborem są kule, które mogą mieć różne rozmiary lub kolory (jednak nie odbiegające od siebie zbyt mocno). Ciekawie zaprezentuje się oprawa czarna w towarzystwie dwóch złotych czy srebrna z grafitem.

Wisząca czy przysufitowa?

Jeżeli użytkujesz niższe pomieszczenie, to raczej nie zaszalejesz z długością kabla. Lampa powinna znaleźć się na takiej wysokości, abyś pracując przy blacie nie uderzał o nią głową. Czasem najlepszym wyborem okazuje się nie lampa z kloszem, lecz lampa natynkowa albo plafon. Popularne tuby są skierowane w dół i rzucają światło punktowo. Potrzebujesz ich kilku w pewnych odległościach od siebie, ustawionych w jednym lub dwóch rzędach.

Tuby dostępne są w najmodniejszych kolorach:

  • czarnym,
  • białym,
  • srebrnym,
  • imitującym beton.

Osoby, które wolą kupić kompletną lampę, mogą zdecydować się na minimalistyczna szynę z przymocowanymi do niej reflektorkami. Ich zaletą jest to, że źródło światła można swobodnie skierować w wybraną stronę, a nawet prosto w dół – bezpośrednio na wyspę. Zaletą tego produktu jest wyrafinowany design oraz przyjemna dla oka symetria, która nie przytłacza wnętrza, lecz dodaje mu oryginalnego charakteru.

Gdzie zamówić lampy kuchenne nad wyspę?

Wybór lamp kuchennych jest duży, ale po przyjrzeniu się ofercie poszczególnych firm pojawia się dylemat, który produkt będzie najlepszy. Wiesz już, że nad kuchenną wyspą powinieneś powiesić lampę dopasowaną stylem, rozmiarem oraz formą do ogólnej koncepcji aranżacyjnej, a także metrażu i układu pomieszczenia. Sporo ciekawych propozycji ma marka Nowodvorski. Lampy sygnowane logo tego producenta znajdziesz w internetowym sklepie z oświetleniem Pan Lampa. Oprócz opraw do kuchni kupisz też modele pokojowe, dlatego zyskasz pewność, że cały wystrój będzie miał spójny, niezwykle gustowny klimat.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: