Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?

Opublikowano: 16 lipca, 2021

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu - to właśnie tu, w dużej mierze, toczy się życie rodzinne i towarzyskie domowników. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia będzie niezwykle ważny dla wygody i przyjemności korzystania z tego wnętrza. Jak oświetlić kuchnię, aby uzyskać najlepszy efekt? Dowiedzmy się o czym należy pamiętać!

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad poszczególnymi modelami lamp, które chcemy kupić, warto rozważyć to, jakie funkcje powinno spełniać oświetlenie w kuchni. By wnętrze było ergonomiczne, powinny znaleźć się tu trzy zasadnicze rodzaje lamp - oświetlenie centralne, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Oświetlenie centralne

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ oświetlenia jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Jakie lampy do kuchni będą najlepiej spełniać to zadanie? Jako centralny punkt oświetlenia możemy wybrać zarówno jedną główną lampę, żyrandol do kuchni, jak i kilka mniejszych punktów świetlnych. Opcją, która sprawdzi się szczególnie dobrze w niskich pomieszczeniach są plafony do kuchni , zyskujące w ostatnich latach ponownie na popularności. Warto jednak zadbać o to, by rozwiązanie, na które się zdecydujemy dawało nam światło rozproszone. W ten sposób pomieszczenie będzie równo oświetlone, a my uchronimy się przed nieestetycznymi cieniami rzucanymi na ściany kuchni.

Oświetlenie zadaniowe

Głównym celem oświetlenia zadaniowego w kuchni jest ułatwienie nam wykonywania poszczególnych czynności, takich jak krojenie potrzebnych składników, mycie naczyń czy też przygotowywanie filiżanki ulubionej kawy. Jak wybrać lampy do kuchni, które pomogą nam w tych działaniach? Warto pamiętać, że większość etapów przygotowywania potraw i napojów ma miejsce na blacie kuchennym, dlatego warto zadbać o to, by był on odpowiednio doświetlony. W tym celu warto wybrać lampy punktowe do kuchni lub taśmy LED, które będą rozmieszczone nad naszą przestrzenią roboczą. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie punktowe, pamiętajmy by poszczególne lampki usytuować w odstępach co 40-60 cm. Dzięki temu uzyskamy równomierną jasność na całym blacie.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie kuchenne musi być funkcjonalne i pozwalać nam na bezpieczne wykonywanie poszczególnych obowiązków, ale nie powinniśmy również zapominać o jego dekoracyjnych walorach. Oczywiście styl centralnych i zadaniowych lamp powinien być dopasowany do ogólnego projektu danego wnętrza, ale możemy także wzbogacić naszą kuchnię o dodatkowe ozdobne elementy. Jaka lampa do kuchni pomoże nam w tym zadaniu? Jeśli pragniemy wyeksponować jakiś konkretny element, np. zabytkową zastawę, kolekcję książek kulinarnych lub ulubiony obraz, warto będzie sięgnąć po kinkiety kuchenne, które doskonale podkreślą daną strefę. Z kolei jeżeli posiadamy wyspę kuchenną, możemy dodatkowo ją doświetlić choćby za pomocą kilku pojedynczych lamp, które zostaną ułożone na różnych wysokościach.

Jakie oświetlenie nad stołem w kuchni?

W wielu kuchniach znajduje się również jadalnia, a miejsce spożywania posiłków wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Taki zabieg pozwoli podkreślić odrębny charakter tej części wnętrza i nada jej przytulnego charakteru. Jakie oświetlenie do kuchni sprawdzi się najlepiej nad stołem? W tym miejscu warto zastosować lampy nad stół (typu downlight), które dobrze doświetlą blat, a jednocześnie nie będą razić domowników w oczy. Klienci mogą znaleźć mnóstwo modeli, m.in. w kształcie kielichów, tub, stożków czy też prostokątów. Podczas montażu pamiętajmy jednak, by lamp nie montować zbyt nisko, gdyż mogą skutecznie przeszkodzić w korzystaniu ze stołu.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu:Lampy do kuchniLampy punktowe do kuchniLampy sufitowe punktowe do kuchniLampy sufitowe do kuchniLampy tuby do kuchniLampy wiszące do kuchniBiałe lampy do kuchniLampy sufitowe spoty do kuchniSpoty do kuchniLampy sufitowe tuby do kuchni