Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?

Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?

Opublikowano: 16 lipca, 2021

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu - to właśnie tu, w dużej mierze, toczy się życie rodzinne i towarzyskie domowników. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia będzie niezwykle ważny dla wygody i przyjemności korzystania z tego wnętrza. Jak oświetlić kuchnię, aby uzyskać najlepszy efekt? Dowiedzmy się o czym należy pamiętać!

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad poszczególnymi modelami lamp, które chcemy kupić, warto rozważyć to, jakie funkcje powinno spełniać oświetlenie w kuchni. By wnętrze było ergonomiczne, powinny znaleźć się tu trzy zasadnicze rodzaje lamp - oświetlenie centralne, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Oświetlenie centralne

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ oświetlenia jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Jakie lampy do kuchni będą najlepiej spełniać to zadanie? Jako centralny punkt oświetlenia możemy wybrać zarówno jedną główną lampę, żyrandol do kuchni, jak i kilka mniejszych punktów świetlnych. Opcją, która sprawdzi się szczególnie dobrze w niskich pomieszczeniach są plafony do kuchni , zyskujące w ostatnich latach ponownie na popularności. Warto jednak zadbać o to, by rozwiązanie, na które się zdecydujemy dawało nam światło rozproszone. W ten sposób pomieszczenie będzie równo oświetlone, a my uchronimy się przed nieestetycznymi cieniami rzucanymi na ściany kuchni.

Oświetlenie zadaniowe

Głównym celem oświetlenia zadaniowego w kuchni jest ułatwienie nam wykonywania poszczególnych czynności, takich jak krojenie potrzebnych składników, mycie naczyń czy też przygotowywanie filiżanki ulubionej kawy. Jak wybrać lampy do kuchni, które pomogą nam w tych działaniach? Warto pamiętać, że większość etapów przygotowywania potraw i napojów ma miejsce na blacie kuchennym, dlatego warto zadbać o to, by był on odpowiednio doświetlony. W tym celu warto wybrać lampy punktowe do kuchni lub taśmy LED, które będą rozmieszczone nad naszą przestrzenią roboczą. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie punktowe, pamiętajmy by poszczególne lampki usytuować w odstępach co 40-60 cm. Dzięki temu uzyskamy równomierną jasność na całym blacie.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie kuchenne musi być funkcjonalne i pozwalać nam na bezpieczne wykonywanie poszczególnych obowiązków, ale nie powinniśmy również zapominać o jego dekoracyjnych walorach. Oczywiście styl centralnych i zadaniowych lamp powinien być dopasowany do ogólnego projektu danego wnętrza, ale możemy także wzbogacić naszą kuchnię o dodatkowe ozdobne elementy. Jaka lampa do kuchni pomoże nam w tym zadaniu? Jeśli pragniemy wyeksponować jakiś konkretny element, np. zabytkową zastawę, kolekcję książek kulinarnych lub ulubiony obraz, warto będzie sięgnąć po kinkiety kuchenne, które doskonale podkreślą daną strefę. Z kolei jeżeli posiadamy wyspę kuchenną, możemy dodatkowo ją doświetlić choćby za pomocą kilku pojedynczych lamp, które zostaną ułożone na różnych wysokościach.

Jakie oświetlenie nad stołem w kuchni?

W wielu kuchniach znajduje się również jadalnia, a miejsce spożywania posiłków wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Taki zabieg pozwoli podkreślić odrębny charakter tej części wnętrza i nada jej przytulnego charakteru. Jakie oświetlenie do kuchni sprawdzi się najlepiej nad stołem? W tym miejscu warto zastosować lampy nad stół (typu downlight), które dobrze doświetlą blat, a jednocześnie nie będą razić domowników w oczy. Klienci mogą znaleźć mnóstwo modeli, m.in. w kształcie kielichów, tub, stożków czy też prostokątów. Podczas montażu pamiętajmy jednak, by lamp nie montować zbyt nisko, gdyż mogą skutecznie przeszkodzić w korzystaniu ze stołu.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: