Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Opublikowano: 30 czerwca, 2021

Oświetlenie łazienki jest szczególnie ważne, ponieważ to w tym pomieszczeniu przeprowadzamy różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, a często także poddajemy się relaksującym kąpielom oraz zabiegom domowego SPA. Pozostaje więc pytanie, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, aby łączyło ono funkcjonalność z pięknem?

Jakie lampy do łazienki, czyli istotne oświetlenie główne

Planując aranżację tego pomieszczenia należy dobrze przemyśleć umiejscowienie lamp. Kluczowe znaczenie będzie miała zwłaszcza kwestia oświetlenia centralnego, które dobrze doświetli całe pomieszczenie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się w tym przypadku plafony, zarówno okrągłe, jak i podłużne. Lampy do łazienki doskonale sprawdzające się jako oświetlenie centralne to także nieco bardziej dekoracyjne żyrandole, trzeba przy tym pamiętać, aby nie zwisały zbyt nisko oraz nie były narażone na kontakt z wodą. Te drugie świetnie sprawdzą się zwłaszcza w łazienkach w stylu glamour, z nieco bardziej eleganckimi dodatkami.

Jak oświetlić łazienkę w pobliżu lustra?

Po przemyśleniu, jaka lampa znajdzie się w centrum pomieszczenia, należy skupić się na tym, jakie modele zostaną umiejscowione w pobliżu lustra. Jest to szczególnie ważna kwestia, bowiem bez nich utrudnione będzie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz makijażu.

Jak dobrze oświetlić łazienkę za pomocą takich lamp? Kluczową kwestią jest to, aby struga światła w sposób jak najbardziej równomierny oświetlała twarz i nadawała jej naturalny odcień. Najlepiej sprawdzą się więc dwie oprawy po dwóch stronach lustra oraz dodatkowo światło górne. Coraz częściej inwestorzy decydują się także na podświetlane lustro, dzięki któremu można jeszcze precyzyjnej oświetlić twarz. Dobrym pomysłem jest także zakup dodatkowego źródła światła na ruchomym statywie, które będzie możnadopasowywać do swoich bieżących potrzeb.

Oświetlenie dekoracyjne do łazienki

Łazienka to dla wielu osób również pomieszczenie służące do regeneracji i relaksu. Doskonale sprawdzi się więc przygaszone oświetlenie dekoracyjne umieszczane np. nad wanną, dzięki któremu kąpiel będzie odbywać się w spokojniejszej atmosferze. Jakie oświetlenie do łazienki nad wannę wybrać? Kluczową kwestą jest w tym przypadku bezpieczeństwo, dlatego też przy zakupie trzeba zwrócić szczególną uwagę na minimalny stopień szczelności. W pobliżu wanny oraz prysznica powinno być to co najmniej IP 44, co w praktyce oznacza, że model jest hermetyczny oraz odporny na działanie wody.

Optymalna barwa światła do łazienki

Pozostaje także pytanie, jak oświetlić łazienkę wykorzystując możliwości, jakie dają poszczególne barwy światła. W pobliżu lustra najlepiej montować żarówki dające światło neutralne, czyli w przedziale od 3500K do 4500K. Barwa ta sprawia, że kolory wyglądają realnie, dzięki czemu również twarz prezentuje się w sposób zdecydowanie bardziej naturalny.

Natomiast w pobliżu wanny, zdecydowanie lepiej sprawdzi się barwa ciepła, w przedziale od 2200K do 2700K. Wynika to z faktu, że takie oświetlenie będzie bardziej relaksujące, zwłaszcza podczas długich, wieczornych kąpieli. Na szczęście w większości przypadków informację odnośnie barwy światła można znaleźć w opisie produktu, jeśli dołączone są do niego żarówki lub jest to lampa LED. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię, ewentualnie skonsultować się ze sprzedawcą.

Odpowiedź na pytanie, jak dobrze oświetlić łazienkę jest jak widać naprawdę ważna, bowiem w tym pomieszczeniu rodzaj oraz umiejscowienie lamp odgrywają absolutnie kluczową rolę. Nie można więc pominąć żadnej ważnej kwestii w tym obszarze, w tym barwy światła, miejsca montażu, a także odpowiedniej klasy szczelności produktu.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: