Jak wybrać lampę do salonu?

Jak wybrać lampę do salonu?

Opublikowano: 23 czerwca, 2021

Salon to prawdopodobnie najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na jego wystrój, a także klimat pomieszczenia. Istotną rolę odgrywa w nim przede wszystkim oświetlenie, pozostają więc następujące pytania, czyli jak wybrać lampę do salonu oraz jak prawidłowo zaplanować umiejscowienie oświetlenia?

Jak oświetlić salon, czyli planowanie przede wszystkim

Nawet laicy bez gruntownej wiedzy w zakresie projektowania zdają sobie sprawę z tego, że nie wystarczy jedna, centralnie umieszczona lampa wisząca, aby wykończyć wnętrze. Potrzeba bowiem przynajmniej kilka źródeł światła, zwłaszcza w salonie, który zazwyczaj ma większy metraż, aniżeli pozostałe pomieszczenia. Właśnie dlatego pytanie, jak wybrać lampę do salonu jest tak istotne.

Na początku należy zakupić przede wszystkim odpowiednie oświetlenie centralne, najlepiej z kilkoma żarówkami. Najczęściej lokuje się je w strategicznym miejscu pomieszczenia, czyli nad sofą oraz stołem kawowym. Dobrze, aby taka lampa pełniła dodatkowo funkcję dekoracyjną. Doskonale sprawdzi się więc wiszący żyrandol, który będzie skupiał na sobie wzrok gości, a także stanowił główne źródło światła we wnętrzu.

Jaka lampa do salonu połączonego z jadalnią?

Wybór lampy wiszącej należy dobrze przemyśleć również wtedy, gdy salon połączony jest z jadalnią. W takiej sytuacji wcale nie trzeba wybierać dwóch, takich samych modeli. Warto jednak, by lampy ze sobą korespondowały, zwłaszcza kolorystycznie, ale przede wszystkim stylistycznie. Wariant wybrany do jadalni powinien składać się dodatkowo z kilku źródeł światła, aby dobrze doświetlić stół. Tym samym tropem można podążać odpowiadając sobie na pytanie, jak wybrać lampy do salonu, czyli również warto skupić się nad dobrym oświetleniem stolika kawowego oraz sofy.

Oświetlenie zadaniowe, czyli lampy podłogowe albo stołowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, centralna lampa nie wystarczy, aby salon był właściwie doświetlony. Warto więc sięgnąć również po modele stojące, które najlepiej umieścić blisko fotela lub w rogu pomieszczenia. Dzięki temu będzie można nie tylko wygodniej czytać książki, ale także wykreować przytulną atmosferę we wnętrzu. Dodatkowe oświetlenie sprawdzi się również wtedy, gdy w salonie zostało zaaranżowane miejsce do pracy, co jest częste zwłaszcza w niedużych mieszkaniach oraz w kawalerkach. Tutaj lepiej jednak wykorzystać typową lampę na stolik, która powinna być przede wszystkim praktyczna w użytkowaniu.

Jaka lampa do salonu do oświetlenia dekoracji?

Oświetlenie salonu świetnie sprawdzi się również do podkreślenia dekoracji, np. obrazów oraz rzeźb. Do tego celu doskonale posłużą m.in. transparentne kinkiety, które mamy także w naszej ofercie. Co ważne, można umieszczać je zarówno pojedynczo, jak i w grupie, i tym samym nadawać pomieszczeniom jeszcze ciekawszego wyglądu, budując ich klimat. Kinkiety sprawdzą się także w pobliżu telewizora lub kina domowego.

Nie tylko design, czyli wybór ze względu na barwę światła

Wybierając lampę do salonu trzeba zwrócić uwagę także na jego barwę. Jak oświetlić salon biorąc pod uwagę właśnie ten czynnik? Najlepiej, aby oświetlenie nad sofą było neutralne i pozwalało na zrelaksowanie się. Trzeba dodatkowo pamiętać, że barwa zbyt ciepła może nadawać białym ścianom żółtego zabarwienia. Kolor neutralny, czyli w przedziale od 3500 do 4500K, pozwoli jednak uniknąć tego problemu, właśnie dlatego takie żarówki warto montować w lampach salonowych.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak wybrać lampę do salonu nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że w pomieszczeniu trzeba zastosować przynajmniej kilka źródeł światła, aby przebywanie w nim było zdecydowanie przyjemniejsze, zarówno na co dzień, jak i podczas wizyt gości.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: