Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Opublikowano: 20 lipca, 2021

Przedpokój to pomieszczenie, które jako pierwsze ukazuje się oczom gości i znacznie wpływa na ich pierwsze wrażenie dotyczące naszych czterech kątów. Wnętrze to jest również niezwykle istotne dla samych domowników, którzy korzystają z niego wiele razy w ciągu dnia. Nie jest więc niespodzianką, iż wybór odpowiedniego oświetlenia tej przestrzeni będzie bardzo ważny nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale też funkcjonalnych. Jakie lampy do przedpokoju sprawdzą się najlepiej? Sprawdźmy!

Uniwersalne lampy sufitowe

Warto pamiętać, że to, jakie oświetlenie do przedpokoju wybierzemy, będzie zależeć w dużej mierze od jego wielkości oraz ilości okien. Inne lampy sprawdzą się z małym korytarzu, a inne w dużym hallu. Jednak do większości przedpokojów doskonale nadadzą się przede wszystkim lampy sufitowe, gdyż można je instalować zarówno w mniejszych, jak i większych przestrzeniach. W przypadku niewielkich wnętrz, warto postawić na plafony, które zajmują niewiele miejsce i dobrze oświetlają każdy zakątek korytarza. Podobne zadanie pełnią lampy wpuszczane, które w prosty sposób można zamaskować w podwieszanym suficie. Popularnym rozwiązaniem są także spoty, które oferują możliwość zmiany kierunku strumienia światła w zależności od potrzeb domowników. Warto pamiętać, że oprawy spotów mogą mieć kilka źródeł światła, dzięki czemu łatwo można dopasować je do wielkości naszego przedpokoju. Z kolei jeśli w naszym domu znajduje się dość duży hall, i to z wysokim sufitem, będziemy mieć znacznie więcej możliwości. W takim przedpokoju możemy pokusić się nawet o instalację efektownego żyrandola, który w dużych pomieszczeniach nie będzie przytłaczającym widokiem. Sprawdzą się tu także wszelkie lampy sufitowe, które dostępne są w różnorodnych wielkościach, stylach, kształtach i kolorach. Klienci docenią również mnogość materiałów, z których wykonane są te produkty.

Funkcjonalne kinkiety ścienne

Lampy sufitowe z pewnością będą stanowiły główne źródło światła w przedpokoju, jednak to jedynie część opcji, jakie możemy zastosować w tej przestrzeni. Warto pamiętać, że miejsca te są często połączone z innymi kluczowymi pomieszczeniami w domu lub mieszkaniu, takimi jak toaleta, łazienka, kuchnia oraz sypialnia. Domownicy korzystają więc z przedpokoju nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, gdy wstają do łazienki lub idą do kuchni po szklankę wody lub przekąskę. Jak oświetlić przedpokój, by zadbać o jego funkcjonalność i zapewnić bezpieczny dostęp do wszystkich tych miejsc? W tym zadaniu z pewnością pomoże nam oświetlenie punktowe, które może przybrać postać kinkietów lub LEDów. Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż oświetlenia przypodłogowego, które emituje mniej światła, lecz nadal pozwala na bezpieczne poruszanie się po przedpokoju. Mieszkańcy z pewnością docenią te źródła światła podczas nocnych przechadzek.

Dekoracyjne oświetlenie punktowe

Warto pamiętać, że kinkiety punktowe są również doskonałym sposobem na podkreślenie wszelkich dekoracyjnych elementów, jakie znajdują się w naszym przedpokoju. Możemy wykorzystać je do wyróżnienia m.in. galerii rodzinnych zdjęć, ulubionej rzeźby czy też designerskiego wieszaka na ubrania. O osobne oświetlenie warto zadbać również w przypadku lustra, z którego często korzystamy przed wyjściem z domu. W tym przypadku należy umieścić lampy po jego obu stronach - w ten sposób unikniemy powstawania cieni, które mogłyby wpłynąć negatywnie na nasze odbicie. Ścienne kinkiety można także wykorzystać do podświetlenia miejsca, w którym się ubieramy oraz zakładamy buty.