Prawidłowe oświetlenie biurka do pracy

Prawidłowe oświetlenie biurka do pracy

Opublikowano: 29 lipca, 2021

Biurko jest miejscem wytężonej, i często wielogodzinnej, pracy przy dokumentach czy komputerze. Korzystają z niego nie tylko dzieci, odrabiające lekcje czy czytające lektury, ale także osoby pracujące zdalnie. Optymalne oświetlenie biurka przyczynia się do zwiększenia wygody pracy, poprawienia komfortu użytkowania monitora i odciążenia zmęczonego wzroku. Podpowiadamy, w jaki sposób zaaranżować oświetlenie biurka, by spełniało swoje użytkowe, praktyczne i zdrowotne funkcje.

Oświetlenie biurka do pracy, czyli światło dwupunktowe

Aby zminimalizować ryzyko obciążenia narządu wzroku, warto zastosować światło dwupunktowe, czyli rozmieszczone w dwóch różnych miejscach. Jedno z nich będzie niejako tłem, rozjaśniającym całe pomieszczenie. Znakomicie do tego celu nada się skromny żyrandol, bądź rozmieszczone na ścianach kinkiety, które rozproszą światło w pokoju biurowym. Drugim rodzajem światła jest to, które zostanie emitowane przez urządzenie pozostawione na biurku. Bezpośrednie oświetlenie przestrzeni do pracy może zostać zapewnione przez lampki biurkowe. Lampka powinna zostać usytuowana w niedalekiej odległości od osoby siedzącej przy biurku. Ważne, aby umiejscowić ją po przeciwnej stronie dominującej ręki. Dla osób praworęcznych będzie to zatem lewa strona ciała, a w przypadku osób leworęcznych, emiter światła ustawiamy po prawej.

Prawidłowe oświetlenie biurka - na co zwrócić uwagę?

Bezpośrednie oświetlenie biurka nie powinno być zbyt intensywne, gdyż mocne źródło światła nie tylko męczy wzrok, ale i również wpływa dekoncentrująco na naszą uwagę. Złoty środek to kwestia doboru optymalnej żarówki. Nie może być ona zbyt jasna, ani zbyt ciemna. Nie powinniśmy przekraczać wartości 600 luxów, gdyż powyżej tego poziomu światło na dłuższą metę staje się nie do zniesienia. Produkt o natężeniu poniżej 150 luxów może być niewystarczający, w szczególności gdy biurko zajmuje sporo przestrzeni. Niedoświetlenie miejsca pracy skutkuje koniecznością automatycznego wytężania wzroku, co po kilku godzinach pracy poskutkuje sporym dyskomfortem. W przypadku światła "w tle" możemy pokusić się o większą dobrowolność. Warto zawsze stosować dwa źródła światła: jedno rozproszone, drugie punktowe. Zwiększa to znacząco komfort użytkowania, pomaga w utrzymaniu koncentracji, zapewnia więcej relaksu naszym oczom. Tego typu rozwiązanie niejako "rozprasza" emitery światła i redukuje jasność monitora, przyzwyczajając nasz narząd wzroku do bezpiecznej pracy.

Oświetlenie biurka w przypadku niewielkiej powierzchni blatu

Nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie zastosować lampkę biurową, pozostawianą bezpośrednio na blacie meblowym. Jeśli nasza przestrzeń jest nieduża i chcemy zastosować nieco inny rodzaj oświetlenia biurowego, jedną z możliwości są lampy wiszące. Umieszczamy je wówczas bezpośrednio w suficie i spuszczamy w miejscu, oddalonym ok. 30-40 cm od biurka. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, dlatego taką możliwość warto rozplanować jeszcze na etapie przygotowywania remontu pokoju biurowego. Alternatywą może być kinkiet, jednakże nigdy nie spełni on tych samych funkcji, co lampka biurowa. Kinkiety znakomicie sprawdzają się za to jako emiter światła rozproszonego w tle, w przypadku rezygnacji z żyrandola. Optymalne oświetlenie biurka do pracy uzyskamy ustawiając jedno źródło światła w niedalekiej odległości naszego ciała.

  • Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, wykorzystajmy każdą dostępną przestrzeń: skorzystajmy z długich lamp stojących przy biurku, bądź wybierzmy lampy wiszące.
  • Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie niewielka lampka biurowa, którą umieścimy po przeciwnej stronie ręki, którą pracujemy.
  • Nie zapominajmy o zastosowaniu światła rozproszonego. Pracowanie w ciemni, jedynie przy świetle monitora i słabo świecącej lampce jest dla naszego wzroku szkodliwe.

Prawidłowe oświetlenie biurka w kontekście natężenia światła

Wzrok ludzki najefektywniej pracuje przy świetle dziennym, dlatego powinniśmy celować w neutralną lub zimną barwę oświetlenia. Żarówki emitujące taką "temperaturę" są oznaczone wartością od 3300 do 6500 K. Jeśli zależy nam na uzyskaniu nieco chłodniejszej barwy, np. w sytuacji, gdy kolor ścian w pokoju jest dosyć ciepły (np. brzoskwiniowy, beżowy lub żółty), powinniśmy wybrać żarówkę o wartości 6500 K. W przypadku, gdy aranżacja przestrzeni jest minimalistyczna i zimna (dominacja koloru czarnego i białego), optymalnym rozwiązaniem będzie dobór światła neutralnego - ok. 3500 K. Bez względu na to, czy wybierzemy nieco chłodniejszą czy cieplejszą barwę światła z propozycji podanych powyżej, tak czy inaczej możemy liczyć na dobre oświetlenie biurka do pracy. Błędem byłoby zastosowanie żarówki o niskiej wartości Kelvinów, bądź emiterów zbyt białego światła.

Oświetlenie biurka - aspekty użytkowe

Najwięcej problemów może sprawić dobór odpowiedniego urządzenia na blat. Lampki biurkowe są bowiem różne, posiadają zmienną wysokość, mają różne długości przewodów zasilających, czasem też wyposażone są w dodatkowe tryby. To zaś sprawia, że potencjalny użytkownik staje przed niełatwym dylematem, dotyczącym zakupu jak najlepszego sprzętu oświetlającego. Warto zastanowić się, jakim budżetem maksymalnym dysponujemy. W przypadku, gdy chcemy postawić na lampki o nieco lepszej specyfice, będziemy zobligowani do dołożenia "paru groszy". W zamian możemy otrzymać np. regulowane ramię obrotowe lamki, czy możliwość korygowania natężenia światła pokrętłem. Spotkamy także lampki wyposażone w wytrzymałe panele antypoślizgowe i wzmacnianą pokrywę żarówki. Niektóre produkty przeznaczone są do pomieszczeń, w których znajduje się niewiele gniazd elektrycznych. Wówczas producenci stosują dłuższe okablowanie, umożliwiające podłączenie lampki nawet kilka metrów obok biurka.

Najlepiej zastosować dwa oddzielne emitery światła. Jedno ogólne, oświetlające tło pomieszczenia, drugie bezpośrednie, doświetlające miejsce pracy. Zwróćmy szczególną uwagę na temperaturę światła i jego natężenie. Lampka biurowa będzie znajdować się w bezpośredniej odległości naszego wzroku, wobec czego dobór optymalnych parametrów użytkowych leży w naszym interesie. Równie ważną kwestią jest użyteczność samego produktu: warto, by lampka została wyposażona w stabilną podstawę i odporną obudowę.

Kategorie oświetlenia pasujące do tego wpisu: